Prawo kanoniczne

Wsparcie w sprawach dotyczących ważności małżeństwa w myśl prawa kanonicznego kościoła rzymsko-katolickiego

Jak możemy Ci pomóc?

Jesteś wyznania rzymsko-katolickiego, masz wątpliwości co do ważności zawartego małżeństwa?

Prawo kanoniczne kościoła rzymsko-katolickego nie zna instytucji rozwodu, charakterystycznej dla prawa świeckiego. Przewiduje jednak sytuacje, w których małżeństwo nie mogło zostać skutecznie (ważnie) zawarte, a tym samym wskazuje, kiedy istnieją przesłanki do stwierdzenia jego nieważności.

W konsekwencji w pierwszej kolejności niezbędne jest ustalenie, czy w Twoim przypadku istnieje tzw. tytuł nieważności lub tytuły nieważności, które mogą stanowić podstawę pozwu o stwierdzenie nieważności małżeństwa (dawniej przed reformą tzw. skargi powodowej). Następnie konieczne jest zapoznanie Ciebie ze skutkami oraz ryzykami, jakie niesie za sobą zainicjowanie ww. postępowania. Decyzja o wszczęciu postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności małżeństwa powinna zostać przez Ciebie dogłębnie przemyślana, musi być ona w pełni świadoma i zgodna z Twoim sumieniem.  

Postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności małżeństwa w sposób diametralny różni się od świeckiego postępowania rozwodowego. Niezbędna jest znajomość jego specyfiki. Musisz pamiętać, że druga strona nie ma obowiązku przystąpienia do udziału w postępowaniu, podobnie musisz mieć świadomość, że nie spotkasz drugiej strony na rozprawie, bowiem jej nie doświadczysz.

Konieczne jest przygotowanie pozwu zgodnie ze sztuką prawa kanonicznego, tak samo zaoferowanie środków dowodowych mających znaczenie z perspektywy prawa kanonicznego. Należy tutaj zapomnieć o regułach i realiach panujących w świeckich sądach i skorzystać z pomocy, czy to lokalnego Trybunału Metropolitalnego, adwokata kościelnego lub prawnika kanonisty, którzy znają specyfikę prawa kanonicznego oraz pomogą Ci ustalić, czy w Twoim przypadku istnieje tytuł lub tytuły nieważności małżeństwa, a następnie pomogą zredagować pozew. Adwokat kościelny lub pełnomocnik ad casum mogą dodatkowo przeprowadzić Ciebie przez całe postępowanie.

Zdobyta wiedza od polskich autorytetów prawa kanonicznego w ramach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II sprawia, że oferuję Ci swoją pomoc zarówno w ustaleniu istnienia tytułu nieważności, jak i redakcji pozwu.

Umów się na rozmowę za pośrednictwem formularza:

Porozmawiajmy
w Twojej sprawie

Umów się na konsultację